Om Färg & Kakelhuset

Vi vill inspirera våra kunder till ett gemytligare hem. God service och att ge varje kund ett personligt bemötande är viktigt för oss. Vi erbjuder ett brett, fulladdat sortiment till plattsättare, målare, konsumenter, arkitekter och byggföretag.

Vår senaste satsning är en helt nybyggd proffsbutik som vi öppnade under våren 2017. Här kan vi erbjuda vårt breda sortiment till våra hantverkarkunder, utlastning under tak i skydd från väder och vind. Proffsbutiken är belägen i en tillbyggnad på baksidan av fastigheten.

Vi arbetar med ett fåtal tillverkare som vi vet producerar högkvalitativa produkter. Färg levereras av Jotun och Beckers, kakel och klinker levereras av ett flertal olika leverantörer från ex. Italien och Spanien. Vi samarbetar även med svenska leveratörer som Konradssons kakel, Dekora, Golvabia och Höganäs.

Färg och kakelhuset personal

Fyll i formuläret så kontaktar vi dig

Våra medarbetare

Vårt team av medarbetare jobbar för att du ska få en sån positiv upplevelse som möjligt, och få den hjälpen du efterfrågar.

Nicklas Bergström

Nicklas Bergström

Butik

0522-26 37 74
niclas@fargokakelhuset.se

Paula Noord

Paula Noord

Butik

0522-26 37 77
paula@fargokakelhuset.se

Kenneth Olsson

Kenneth Olsson

Butik

0522-26 37 79
kenneth@fargokakelhuset.se

Björn Karlsson

Björn Karlsson

Butik

0522-26 37 78
bjorn@fargokakelhuset.se

Keijo Tuomaala

Keijo Tuomaala

Butik

0522-64 50 73
keijo@fargokakelhuset.se

Stefan Lycke

Stefan Lycke

Golvbutiken

0522-64 50 74
stefan@fargokakelhuset.se

Mikael Jernsund

Mikael Jernsund

Golvbutiken

0522-64 50 72
mikael.j@fargokakelhuset.se

Pelle Rahm

Pelle Rahm

Lager & Transport

0522-26 37 82
pelle@fargokakelhuset.se

Christian

Christian

Lager & Transport

0522-26 37 81
christian@fargokakelhuset.se

Henrik Johansson

Henrik Johansson

Lager & Transport

0522-26 37 76
henrik.j@fargokakelhuset.se

Johan Kristoffersson

Johan Kristoffersson

Lager & Transport

0522-26 37 84
johan.k@fargokakelhuset.se

Mikael Rahm

Mikael Rahm

Lager & Transport

0522-64 50 74
micke@fargokakelhuset.se

Peter Rydell

Peter Rydell

Lager & Transport

070-190 32 00
peter.r@fargokakelhuset.se

Lena Åsberg

Lena Åsberg

Administration

0522-64 50 70
lena@fargokakelhuset.se

Karin Eriksson

Karin Eriksson

Administration

0522-64 50 70
karin@fargokakelhuset.se

Pia Olsson

Pia Olsson

Administration

0522-64 50 70
pia@fargokakelhuset.se

Thomas Kristoffersson

Thomas Kristoffersson

Administration

0522-26 37 86
thomas@fargokakelhuset.se